הוספה למועדפים | יצירת קשר | דף שער
ניטרו הבית של הספורטאים
אישית לוחצת - שימוש במוצרי לחץ (compression) לשיפור התאוששות לאחר ריצת מרתון

מאת: ניר בדולח – מאמן טריאתלון, מוסמך במדעי הספורטM.P.E.


מוצרי לחץ כוללים בתוכם מגוון רחב של אביזרי לבוש (גרביים, שרוולים, טייצים, חולצות ועוד) אשר מייצרים לחץ מוגבר ולרוב משתנה על האיבר עליו הם נלבשים. הטענות הרווחות לגבי השימוש באביזרים אלו הן שהם משפרים את זרימת הדם באיברים ומפחיתים את התזוזה השרירית אשר יכולה לגרום לעייפות מוקדמת, כמו גם שהם תורמים להפחתת כאבי שרירים ונפיחות שרירית הנוצרים בעקבות פעילות גופנית קיצונית (DOMS).


ריצה למרחקים ארוכים ידועה כגורמות לנזק שרירי מיקרוסקופי, בין היתר בגלל ריבוי הכיווצים האקסצנטריים המחזוריים המעורבים בפעילות. בעקבות הנזק השרירי מתרחש תהליך דלקתי לתיקון הנזק הכולל, בין היתר, כאבים, נפיחות, אדמומיות וירידה ביכולת הביצוע של השריר. מחקרים מראים שלאחר ריצת מרתון הנזק השרירי הינו משמעותי וישנה עליה בסמני דלקת אותם הגוף מפריש למחזור הדם.


הסברה טוענת שמכיוון שמוצרי לחץ יכולים לסייע לשיפור בהזרמת הדם לשרירים, כמו גם להפחתת נפיחות שרירית וכאבי שרירים, קיימת האפשרות כי מוצרי לחץ יכולים לשפר את ההתאוששות מריצות ארוכות כגון ריצת מרתון. שני מחקרים שעוסקים בשימוש במוצרי לחץ לטובת התאוששות מריצת מרתון שפורסמו לאחרונה בדקו סברה זו.


המחקר הראשון, שנערך באנגליה, בדק את השפעת השימוש בטייץ לחץ על 24 משתתפי מרתון ברמה חובבנית (זמן ריצה ממוצע של 3:45 שעות במרתון). משתתפי המחקר חולקו ל-2 קבוצות. קבוצת המחקר לבשה טייץ לחץ מיד בסיום המרתון ולמשך ה-72 שעות שלאחריו ואילו קבוצת הבקורת קיבלה טיפול פלסבו של 15 דק' אולטרא סאונד מדומה.


במסגרת המחקר נבדקו רמת הכוח של השריר, רמת כאבי השרירים ורמת סמני דלקת בדם (CRP ו-CK) מיד, בסיום ולאחר 24, 48 ו-72 שעות לאחר המרתון. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצת הניסוי שלבשה טייץ לבין קבוצת הבקורת ברמת הכוח של השריר ובסמני הדלקת לפני או אחרי המרתון. עם זאת, נמצא שיפור משמעותי בהרגשת כאבי השרירים לאחר 24 שעות בקרב קבוצת הבקורת שלבשה את הטייץ. רמת הכאבים של חברי קבוצת הניסוי ירדה בהשוואה לרמה שחשו מיד בסיום הריצה בעוד שאצל קבוצת הבקורת רמת הכאבים רק עלתה. בהקשר זה יצוין, כי כאבי שרירים מושהים (DOMS) הנובעים מתהליכי הרס רקמות שריר והמופיעים בסיום ריצת מרתון, מגיעים לשיא 24-48 שעות לאחר המאמץ, עובדה שמסתדרת עם ההגברה בכאב אותה חשו משתתפי קבוצת הבקורת.

 במחקר השני, שנערך באוסטרליה על קבוצה של 33 רצי מרתון ברמה חובבנית (זמן ממוצע של כ-4:00 שעות במרתון), בדק את ההשפעה של לבישת גרבי לחץ על התאוששות פונקציונלית מריצת מרתון.


במסגרת המחקר חולקו המשתתפים לקבוצת ניסוי שלבשה גרבי לחץ מסחריים וקבוצת בקורת אשר לבשה גרביים רגילים, כאשר הזוגות היו זהים במראה, אך שונים ברמת הלחץ שיצרו על השוק. שתי הקבוצות הונחו ללבוש את הגרבים החל משעה לאחר סיום המרתון ועד 48 שעות לאחר סיומו.

 שבועיים לפני המרתון הוזמנו משתתפי שתי הקבוצות למעבדה וביצעו בה מבדק ריצה עד לתשישות, כאשר לאורך המבדק הועלו שיפוע ומהירות המסילה בצורה מדורגת עד לתשישות הרץ. מבדק זהה בוצע למשתתפי הניסוי שבועיים לאחר המרתון וזמני הריצה של כול משתתף בשני המבדקים נמדד והושוו, כמו גם הדופק המרבי בסיום המסדק והרגשת המאמץ הסובייקטיבית.


תוצאות הניסוי הראו שבעוד שאצל קבוצת הבקורת, אשר לבשה גרביים רגילות, היתה ירידה של כ-3.4% בזמן הריצה עד לתשישות (סימן לעייפות וחוסר התאוששות מלא מהמרתון), בקרב משתתפי קבוצת הניסוי, אשר לבשו גרבי לחץ, חל שיפר של כ-2.6% בזמן הריצה עד לתשישות (סימן להתאוששות מהמרתון ושיפור ביכולת בעקבות המנוחה שביצעו הרצים לאחר המרתון). חשוב לציין, כי שאר מדדי הביצוע שנבדקו – דופק מרבי ותחושת מאמץ סובייקטיבית, היו זהים בין הקבוצות ובשתי הריצות (זו שלפני וזו שאחרי המרתון), ראיה לכך שבכול המקרים המשתתפים אכן רצו עד לתשישות ולא עצרו לפני הזמן.


לסיכום, עולה כי שימוש במוצרי לחץ (טייץ וגרבים) בקרב רצי מרתון חובבנים יכול לסייע בהתאוששות מריצת מרתון, בין אם בהפחתת הכאבים שלאחר הריצה או התאוששות פונקציונלית וחזרה ליכולת ריצה מלאה מהירה יותר.


שיהיה לכולם בהצלחה במרתון !                                             

 

 

 

 

  
חדשות באתר
הרשמה לעדכונים במייל
כתבות אחרונות
לכל הכתבות...
מופעל באמצעות מגוון אפקט Nitro - הבית של הספורטאים